Black Friday promóció, használja a BF2024 kódot a kosárban, és kap 5% le a teljes vásárlás

:
:
:

Hogyan válasszuk ki a megfelelő gyémántvágó kereket?

Mai blogunkban egy általánosabb témával, az elsősorban RUBI-ból származó gyémánt vágókorongok kínálatával, tulajdonságaival és felhasználási céljával foglalkozunk a különböző burkolóanyagokhoz.

A burkolóanyagok vagy csempék minőségi és hatékony vágásához 3 alapvető feltételnek kell teljesülnie: megfelelő vágószerszám (pl. RUBI, Kaufmann vagy Battipav kézi vagy elektromos vágó), megfelelő vágókorong kézi vágóknál vagy gyémántkorong elektromos vágóknál, és végül a csempevágó szakértelme és tapasztalata.

A burkolóanyagok vágásához különböző típusú gyémántpengék léteznek. Az egyes anyagok vágásának ismerete azonban kulcsfontosságú készség a burkoló számára a minőségi eredmény eléréséhez. Ha megérti, hogyan készülnek, gyártják és működnek a burkolólapok, jobban megértheti, hogy milyen típusú tárcsára van szüksége, illetve melyik típus a legjobb az egyes anyagok vágásához.

Gyémánt vágókorongok

Kezdjük néhány alapvető információval a gyémántpengékről. A gyémánt vágókorongok egy kör alakú testből (magból) állnak, amely általában acélból készül. A gyémántok folyamatos él formájában vagy szegmensekben kapcsolódnak a maghoz. Ezt a vágóanyagot, amelyet gyémántcsíknak vagy gyémántlapnak is neveznek, többféle módon lehet a lapka magjához kötni, de a leggyakrabban alkalmazott módszer a lézerhegesztés. A penge nagyon nagy csiszolhatósággal (csiszolhatóság) rendelkezik, amelyet a tényleges vágási folyamat során használnak fel.

A gyémántszemcsék kötése háromféleképpen történhet: szinterezéssel, galvanizálással vagy vákuumforrasztással. A speciális kerámia vágókorongok esetében leginkább a szinterezésről fogunk beszélni. A szinterelési eljárás során a gyémántrészecskéket (szemcséket) fém kötőanyaggal keverik össze, majd nagy nyomás és hőmérséklet alkalmazásával összeolvasztják őket. Ezáltal különböző gyémántrétegekből álló szerkezet jön létre, amelyek a penge fokozatos kopása (kopása) során feltárulnak. A fém és a gyémánt ezen kötését néha kötésnek nevezik.

A gyémánt szemcseméret, a szemcsék koncentrációja és a kötés (kötőanyag) keménysége közötti kapcsolat az egyes keréktárcsák követelményeinek megfelelően változik.

  • Ha kemény anyagokat vágunk, akkor az apró szemcsés, magas gyémántkoncentrációjú és puha kötőanyagú típusokat használjuk.
  • Ha csiszolóanyagokat vágunk, akkor nagy szemcseméretet, alacsony gyémántkoncentrációt és kemény kötőanyagot használunk.
  • Ha többféle anyagot vágunk, általában nagy szemcseméretet, alacsony gyémántkoncentrációt és puha kötőanyagot használunk.

Ideális esetben a kötőanyagot és a gyémántokat egyszerre vágják. Ha puha kötőanyagot használunk, a fém gyorsabban kopik, a gyémántok pedig mindig a felületen lesznek, és készen állnak a hatékony vágásra. Ebben az esetben a penge élettartama negatívan fog befolyásolódni, különösen csiszolóanyagok vágásakor.

Ezzel szemben, ha túl kemény kötőanyagot használunk, a gyémántok elhasználódnak anélkül, hogy fokozatosan pótolnák magukat. Ennek oka, hogy a kötőanyag nem vágódik a gyémántokkal egy időben, és a szerszám veszít a vágási hatékonyságából. Ekkor mondjuk azt, hogy a penge „tompa”. Ennek a problémának a megoldására szuperkoptató tisztító/csiszoló blokkok használhatók. A tisztítótömb lekoptatja a penge kötőanyagát, és az alatta lévő rétegekből származó gyémántrészecskék jelennek meg a felületen. Ezek a blokkok néhány vágás után a pengén maradt szennyeződéseket is eltávolítják.

Csempe vágása szárazon

Szinterezett gyémánttárcsák

Üzletünkben a szinterezett (más szóval szinterezett) gyémánttárcsák nemcsak a RUBI, hanem a SOLGA, SIMA, DISTAR, CARAT vagy BATTIPAV cégek kínálatában is.

A RUBI gyémántpengék listáját példaként használva vázoljuk fel a különböző pengetípusok és pengéik közötti különbségeket. Az alábbiakban egy lista mutatja be a különböző típusok közötti különbségeket, szintén példákkal a Csempe-Market áruházban megtalálható modellekről:

Mindenoldalú penge – A legjobb kivitelezést biztosítja. 25 mm-nél kisebb vastagságú lapok vágásához használható.
Száraz – CSV, CPR / nedves – CEV, CPA, CPC

TURBO penge – A vágási tulajdonságok nagyszerű kombinációja.
Nagy teljesítmény és vágási sebesség kiváló minőségű felületkezeléssel. Száraz – TCR, TSV, TLG / Nedves – TPI, TON.

VIPER penge – A TURBO kés evolúciója még jobb vágási minőséggel és sebességgel.
Ideális penge a nagy keménységű anyagokhoz. Száraz – TVA, TVR, TGS / Nedves – TVH.

Szegmentált penge – Ezek a leggyorsabb pengék. Maximális vágási sebességet és jobb pengehűtést biztosítanak.
Alkalmasak 25 mm-nél vastagabb anyagok vágására. Száraz – STT / Nedves – SHR.

TURBO szegmenspenge – Mindenféle anyag nagy sebességgel történő vágására alkalmas.

J-hornyos penge – A legmodernebb penge-technológia nagy vágási sebességet biztosít a legkeményebb anyagoknál is. Ezeket a pengéket kifejezetten a porceláncsempe közvetlen vágására tervezték. Megszünteti a vágás során keletkező feszültséget.
Száraz – CPJ / Nedves – CPX, SPT

A pengék értékelésénél mindig fontos megjegyezni, hogy minél nagyobb a vágási sebesség, annál alacsonyabb a minőség, és fordítva. A legkiegyensúlyozottabb sebesség/minőség aránnyal rendelkező pengék a TURBO és a VIPER típusok.

A gyémántpengés pengék típusai

Hogyan válasszunk gyémántkereket?

Most, hogy leírtuk, hogyan működnek a gyémántkerekek, hogyan készülnek, milyen típusaik és alapvető jellemzőik vannak, a megfelelő kerék kiválasztásakor a következő három szempontot kell figyelembe vennünk:

1. Milyen típusú vágást készítünk?

Attól függően, hogy milyen típusú vágást fogunk végezni, át kell gondolnunk, hogy milyen típusú gépet fogunk használni. Elektromos vágógépet vagy sarokcsiszolót? És aztán, hogy milyen típusú hűtést használunk?

A vágószerszámtól függően – legyen az elektromos vágógép vagy sarokcsiszoló – mindig ki kell választani a megfelelő pengedarab átmérőjét, középfuratát és a maximális fordulatszámot, amelyre tervezték.

Bizonyára mindannyian tudják, hogy a gyémántpengék a súrlódás elve alapján vágják az anyagot. Mivel szuperkoptató hatásúak, ez a súrlódás a vágás során magas hőmérsékletet hoz létre, amelyet csökkenteni (hűteni) kell.
Ez kétféle vágási módot eredményez: száraz vágás és nedves vágás. Száraz vágás esetén a vágás közbeni hűtés csak a pengék által a forgás közben keletkező légmozgás révén történik. A „száraz” vágókorongok a nagyobb tartósság és a jobb felületkezelés érdekében vízhűtéssel is hűthetők. A „nedves” vágókorongokat mindig vízzel kell hűteni.

Kínálatunkban számos különböző gyémántlapot talál száraz vagy nedves csempevágáshoz. Ezért a döntés meghozatala előtt tudnia kell, hogy melyik gépet fogja használni, és azt is, hogy milyen típusú hűtés szükséges a vágás során.

Gyémántkerék elektromos vágógépben

2. A vágandó anyagok típusai

A második dolog, amit figyelembe kell venni, az a vágandó anyagok típusa.

Ha kerámiát vagy kerámiaanyagokat szeretne vágni, mindkettő a szilícium-dioxid csoportba tartozik.
Ezek a főként szilícium-dioxidból álló anyagok közepes-nagy keménységűek, bár egyesek nagyon nagy csiszolóerővel rendelkező részecskéket is tartalmazhatnak. A leggyakoribb szilícium-dioxidos anyagok közül azok, amelyek minket leginkább érdekelnek: a kerámia vagy kerámiaanyagok, mint például a kerámiacsempe, a mázas kőedény vagy a porcelán kőedény.
Ebbe a csoportba tartozik még az üveg és a gránit is. Ezen anyagok keménysége miatt szükségünk lesz a nagy gyémántkoncentrációjú apró szemcsék és a gyémántokkal egyidejűleg kopó puha kötőanyag kombinációjára, hogy megakadályozzuk a penge tompulását és biztosítsuk, hogy a penge folyamatosan a kívánt vágási teljesítményt nyújtsa.

3. Vágási sebesség vs. kivitelezés minősége

Harmadszor, meg kell fontolnunk, hogy milyen arányban helyezzük előtérbe a vágási sebességet és a vágási felület minőségét.


Ez a vágás típusától függ, mivel nem ugyanaz az egyenes vagy átlós vágás, ahol a vágási sebességet előnyben részesíthetjük, mint a gérvágás (szögvágás), ahol nagy pontosságra és a vágás minőségére van szükségünk. Nem minden penge alkalmas minden típusú vágáshoz. A gérvágásokhoz vagy gérvágásokhoz olyan pengékre van szükségünk, amelyek elég erősítéssel és magvastagsággal rendelkeznek ahhoz, hogy rezgés és törés nélkül kibírják a 45°-os vágást. A gérvágásokhoz szükséges minimális magvastagság a penge átmérőjétől függően változhat. Érdemes megemlíteni aDISTAR EDGE sorozatának ferde vágókorongjait.

Összefoglalva, miután figyelembe vettük, hogy a használt géptől függően nedves vagy száraz vágást végzünk-e, a vágandó anyag keménységét, például kerámiát, és hogy a vágási sebességet vagy a felületi minőséget kell-e előtérbe helyeznünk, készen állunk a legmegfelelőbb gyémántlapka kiválasztására.

A gyémántkorongok szín szerinti osztályozása

A megfelelő penge kiválasztásának megkönnyítése érdekében számos gyártó a pengék szín szerinti osztályozását alkalmazza. Az egyes színek azt jelzik, hogy a tárcsát eredetileg milyen felhasználásra vagy alkalmazásra tervezték. Az olyan cégek, mint a RUBI és a SOLGA így járnak el.

RUBI

SOLGA

Nedves vágás

Száraz vágás

  • Fekete – koptató anyagokhoz
SOLGA gyémánttárcsák - színjelölés

Reméljük, hogy a cikk elolvasása után könnyebb lesz kiválasztani a megfelelő és legjobb pengét a burkolóanyagok vágásához. Ha még mindig nem tudott választani a kínálatunkból, akkor telefonon vagy e-mailben is konzultálhat velünk.

A cikk a RUBI dokumentumain alapul.

Loading

További cikkek

Új márka üzletünkben – DISTAR

2024-ben a profiobkladac.sk üzletünket egy új, csemperagasztóknak szánt szerszámokat gyártó céggel, a DISTAR-ral bővítettük. Ez a márka néhány olyan innovatív terméket kínál, amelyek hiányoztak a

Loading